Paradontoza to jedna z chorób, należących do grupy chorób przyzębia. Ze względu na wysoki odsetek zachorowań na paradontozę oraz specyfikę tej choroby, w stomatologii wydzielono dział poświęcony temu zagadnieniu.
Nosi on nazwę periodontologii. Specjaliści upatrują przyczyn zachorowań na paradontoze w dwóch czynnikach – w genetyce oraz w nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Stomatolog brodnica oraz dentysta olsztyn wymieniają szereg czynników, które dodatkowo mogą przyczynić się do rozwoju choroby. Są to między innymi: wady zgryzu, bruksizm, awitaminoza, zaburzenia hormonalne.
Specjaliści dodatkowo wskazują na zwiększoną podatność na paradontozę osób palących papierosy oraz nadużywających alkoholu. Paradontozę wywołują bakterie, które osiadają na zębach i w kieszonkach dziąsłowych. Powodują one stan zapalny dziąseł. Jeśli choroba jest nieleczona może sięgać aż do korzeni. Konsekwencją paradontozy jest wypadanie zębów oraz ich nadwrażliwość. Dodatkowo pojawia się nieprzyjemny zapach z ust u chorego. Leczenie paradontozy uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej pacjentowi przepisywany jest antybiotyk, który zlikwidować ma stan zapalny. Dodatkowo zalecane jest stosowanie odpowiednich past do zębów. W radykalnych przypadkach stomatolog stosuje szynowanie zębów.